Özel Kartepe Erkek Yurdu
Kartepe Hakkında
Kartepe, Kocaeli İli`nin en yeni ilçelerinden biridir. İlçeye Samanlı Dağlarının en yüksek noktası olan Kartepe`nin (1606m.) adının verilmesi Kartepe`nin kucakladığı alan olmasındandır.

Batıda Köseköy`den, Doğu`da Eşme ve Maşukiye`ye, Güneyde Kartepenin güneye bakan vadi yamacındaki Örnekköy`den Kuzeyde Kocaeli yarımadasının yüksek noktalarından biri olan Avluburun`u içine alarak çevrelenen alan Kartepe İlçesi`nin coğrafi yeridir.

Kartepe ilçesi doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Sapanca Gölü ve Samanlı dağlarının en yüksek noktası olan Kartepe, içinde bir çok doğal güzelliği barındırır.
Doğal koruma altında olan Sapanca gölünde , su kaynağı yapmak, kürek, kano, yelken, rüzgar sörfü yapmak, göl bisikletine binmek mümkündür.

Göl kıyısında piknik alanları ve konaklama tesisleri mevcuttur.

Mevsimler içinde birçok kuş cinsine ev sahipliği yapan sapanca gölünde fotoğrafçılar için güzel görüntüler yer alır.
Sapanca gölünün hemen yanı başında yer alan Kartepe`de kışın, kar kayağı, snowboard, kızak, kar motoru yapmak mümkündür.

Kartepe` de her daim Trakking, Motocross, Offroad, Binicilik, Dağ bisikleti, Çadır Kamping, Karavan, Paintboal ve doğa yürüyüşü yapmak mümkündür.

Bunun yanında eşsiz manzaraları, vadileri akarsuların yer aldığı Kartepe` de birçok piknik alanı ve restaurant yer alır. Yöresel lezzetlerin, alabalığın, kiremitte peynir ve mantarın meşhur olduğu bölgede, zengin kahvaltıları panoronik manzaralar eşliğinde tatmak, kar üzerinde yapılan sucuk, et, mangal keyiflerinin ayrı bir yeri vardır.

Kartepe`de yetişen meyve ve sebzelerin lezzeti ve çeşitliliği ayrıca meşhurdur.Elmadan, ayvaya, kirazdan, kiviye, duttan, eriğe, ıhlamurdan, mısıra Kartepe tüm zenginliğini bolca sunar.

Kartepe içerisinde çeşitli konaklama tesisleri mevcuttur. Beş yıldızlı otelden, butik otele, haftasonu evlerinden , pansiyonlara kadar farklı konaklama tercihlerinize cevap verebilecek durumdadır.

Çadır ve karavan turizmine ayrılmış yayla ve alanlar bulunmaktadır.Kısacası, Kartepe her mevsimde sizi kucaklayan, keyifli anlar sunan dinlenme ve eğlencelerinizi paylaşan bir yapıya sahiptir.

İlçede havaalanının yapılmış olması, İstanbul` a bir saatlik bir mesafede yer alması, demiryolu, otoban, çift yolun bulunması ulaşımı kolaylaştıran faktörlerdendir.

Kartepe` de yaban hayatını koruma programları uygulanmaktadır. Son yıllarda rastladığımız geyikleri, sülün, sincap v.b gibi canlı türleri koruma altındadır. Tüm yaban hayatının devamlılığını Kartepe`nin naturelliğine kattığı değerin farkındalığında olmak ve korumak hepimizin vazifesidir.

Kartepe, yoğun kentleşmenin, sanayileşmenin yaşandığı bölgemizde, doğal yaşamın var olduğunu, dört mevsim tadıyla yaşatan yanı başımızdaki güzellik kapımızdır.